Co se stalo, když celý svět zůstal doma

Pandemie Covid-19 zamíchala mnoha kartami, a také těmi kybernetickými v oblasti bezpečnosti. Na začátku roku 2020 zůstal celý svět doma. Lidé se museli ze dne na den naučit z domu objednávat jídlo, oblečení, ale také začít pracovat v bezpečí domova. Celý jejich život se najednou ocitl za obrazovkami počítačů a telefonů. Doma byli lidé před virem sice v bezpečí, ale nikoliv před počítačovými hackery.

Energetika, zdravotnictví, bankovnictví, doprava, průmysl, vodní hospodářství, nebo digitální infrastruktura. Přesně tyto oblasti jsou pro počítačové piráty nejzajímavější. Nejvíce zranitelné, až tak nestřežené, ale hlavně takové, které by při úspěšném útoku, způsobily narušení chodu státu.

Výzkumná zpráva společnosti Tanium shrnula poznatky v oblasti zabezpečení v online světě v roce 2021[1].

  • O 98 % se zvýšily bezpečnostní problémy v prvních dvou měsících pandemie,
  • 93 % globálních IT lídrů oddálilo priority zabezpečení,
  • 43 % lídrů IT nahlásilo problémy s opravami na osobních zařízeních,
  • 47 % vedoucích IT provozovatelů plánují zlepšit procesy oprav,
  • 48 % globálních IT lídrů investuje do nástrojů pro správu koncových bodů,
  • 38 % globálních IT lídrů snižují závislost na VPN,
  • o 90 % se zvýšil nárůst kyberútoků hlášených od CXO expertů.

Výroční zpráva Security Report od společnosti Check Point Research zase poukazuje na nejčastější cíl hackerů. Útoky na oblast zdravotnictví se v minulém roce zvýšily o 45 %. Výroční zpráva společnosti shrnuje následující:

  • přes 80 % podniků zjistilo, že jejich bezpečnostní nástroje jsou nedostačující a mají omezené funkce. Zabezpečení veřejných cloudů je pro ně stále ze 75 % velkým problémem.
  • Hackeři nejvíce cílili na osoby pracující na home-office. Ukrást data, nebo proniknout do sítě se snažili přes trojské koně Emotet a Qbot.
  • Každých 10 sekund se stane obětí nějaká organizace. Hackeři často vydírají uživatele pod záminkou zveřejněním zcizených dat.
  • Téměř v polovině společností si alespoň jeden zaměstnanec stáhl škodlivou mobilní aplikaci, která se snaží dostat především k citlivým bankovním údajům. [2]

Dokument obsahoval i další informace a zjištěné skutečnosti. Každý den se více jak 100 000 škodlivých webů a 10 000 souborů snaží způsobit někdy i nevratné škody v online prostředí uživatele. Téměř každá společnost byla vystavena pokusu o zneužití svých soukromých dat. Ve všech oblastech života[3], vzrostly několikanásobně kybernetické útoky.

Rok 2020 nečelil tváří v tvář jen virovému onemocnění. Poprvé svět zjistil, jaké to je, když se celý společenský, kulturní, nebo osobní život ocitne najednou na monitorech počítačů a v mobilních telefonech. Dlouho opomíjená kybernetická bezpečnost byla velice skloňovaným pojmem a stala prioritou pro budoucí a bezpečné fungování všech států na světě.

 

[1] https://world-at-home.tanium.com/

[2] https://mobilenet.cz/clanky/rok-2020-prinesl-krome-pandemie-koronaviru-i-vice-kybernetickych-utoku-na-nemocnice-43079

[3] Energetika, zdravotnictví, bankovnictví, doprava, průmysl, vodní hospodářství, digitální infrastruktura aj.